Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Jak przyjechać na wymianę bilateralną/w ramach programu Erasmus+?

  • Erasmus+ lub umowy bilateralne

Uniwersytet współpracuje z ponad 680 międzynarodowymi podmiotami z ponad 100 krajów w ramach bezpośrednich umów o współpracy dwustronnej (bilateralnej).

Jeśli interesuje Cię przyjazd na UW w ramach umowy między naszymi instytucjami, skontaktuj się najpierw ze swoją uczelnią macierzystą. Uczelnia macierzysta musi mieć podpisaną z nami umowę o współpracy, a ta umowa musi obejmować możliwość wymiany studenckiej. Gdy pomyślnie przejdziesz proces selekcji na swojej uczelni macierzystej, skontaktuje się ona z nami i oficjalnie Cię nominuje.

  • Umowy rządowe i państwowe programy stypendialne (CEEPUS, DAAD, Fulbright, Fundusz Wyszehradzki)

Jeśli interesuje Cię stypendium na studia krótkoterminowe, możesz sprawdzić informacje o otwartych naborach na stronach instytucji koordynujących programy stypendialne, a także na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA).

Zgodnie z procedurą, najpierw musisz pomyślnie przejść proces selekcji w instytucji, która przyznaje stypendium. Następnie skontaktuje się ona z nami i nominuje Cię na studia na UW.

  • Nie ma umowy między naszymi instytucjami albo po prostu chciałabyś studiować na UW jako wolny słuchacz?

Może Cię zaciekawić nasz program Student Wizytujący, pozwalający studiować na UW przez semestr lub dwa na zasadzie odpłatności.

Jeśli jesteś na tej stronie, najprawdopodobniej wiesz już, dlaczego Uniwersytet Warszawski to dobry wybór. Ale co możesz tutaj studiować? To zależy od umowy, jaką podpisała z nami Twoja uczelnia macierzysta. Na jej podstawie przydzielimy Cię do jednostki przyjmującej – jednego z 25 wydziałów lub ponad 30 jednostek dydaktycznych. Możliwe również wybranie kursów z innych jednostek UW i skorzystać z naszej dodatkowej oferty studiów (zajęcia językowe i sportowe).

Wszystkie nasze kursy dostępne są w internetowym katalogu kursów – Informatorze ECTS. Wyniki można filtrować według wydziału, języka wykładowego, roku studiów itp. Jedna ważna uwaga: możliwe, że w tym momencie jeszcze nie wszystkie nasze kursy na przyszły rok akademicki są już dostępne w katalogu online – są one sukcesywnie dodawane. W takim przypadku prosimy o zapoznanie się z kursami z ubiegłego roku akademickiego – większość z nich powinna pozostać w naszej ofercie. Później katalog kursów na pewno zostanie zaktualizowany. Ponadto, wybierając kursy, nie jesteś ograniczony do konkretnego programu nauczania. Zazwyczaj studenci z wymiany nie mogą wybierać seminariów dyplomowych i przedmiotów doktoranckich (z kodem zaczynającym się od 1500 lub 1600).

Nasze maksimum to 30 ECTS na semestr. Minimum – co najmniej jeden przedmiot, ale zalecamy sprawdzenie wymagań uczelni macierzystej. W szczególnych przypadkach możemy rozważyć akceptację większej liczby punktów, po uzyskaniu zgody władz UW.

Naszym obowiązkowym wymogiem jest znajomość języka angielskiego (lub polskiego) na poziomie co najmniej B2. Ma to kluczowe znaczenie dla uczestnictwa w kursach i zdawania egzaminów. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy przyjeżdżasz studiować na przykład język hiszpański, a wszystkie wybrane przez Ciebie kursy są w języku hiszpańskim. W takim przypadku poprosimy Cię o dostarczenie nam certyfikatu z tego języka.

Prosimy o zapoznanie się z listą certyfikatów, które akceptujemy jako dowód znajomości języka angielskiego.

Jeśli nie posiadasz uznawanego na całym świecie certyfikatu językowego, możesz skorzystać z naszego Formularza Biegłości Językowej (Language Proficiency Form). Musi on zostać podpisany i podstemplowany przez przedstawiciela uczelni macierzystej. Działa to również w przypadku innych języków.

Studentów, zainteresowanych studiowaniem po polsku, zachęcamy do zapoznania się z listą certyfikatów, które akceptujemy jako dowód znajomości języka polskiego.

Rok akademicki na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczyna się na początku października, a kończy pod koniec czerwca lub na początku lipca.

Dzieli się na dwa semestry: pierwszy – zimowy (październik-luty) i drugi – letni (luty-lipiec).

Aktualny kalendarz akademicki dostępny jest tutaj.